طرح صبحانه‌ی رایگان

طرح صبحانه‌ی رایگان

طرح صبحانه‌ی رایگان : صبحانه یک وعده غذایی اصلی و مهم برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود و نقش مهمی در یادگیری کودکان دارد. دانش‌آموزانی که صبحانه مناسبی می‌خورند، تمرکز و انرژی بیشتری دارند و در مقایسه با کسانی که صبحانه نمی خورند، قدرت یادگیری بهتری خواهند داشت.

بچه ها باید در طول ساعات درس، سطح قند خونی مناسبی داشته باشند به همین دلیل صبحانه خوب می تواند بر کاهش خستگی آنها سر کلاس و افزایش گیرایی و تمرکز آنها تاثیرگذار باشد.

با توجه به اهمیت این وعده‌ی غذایی، واز آنجایی که بسیاری از کودکان ما از یک صبحانه مناسب در خانه‌هایشان محروم هستند، تصمیم گرفتیم صبحانه را به طور رایگان به کودکان بدهیم تا در رشد کودکان سهم بیشتری داشته باشیم.

برنامه های مربوط به اردوهای یک روزه و اجرای طرح‌های مناسبتی

برنامه های مربوط به اردوهای یک روزه و اجرای طرح‌های مناسبتی

برنامه های مربوط به اردوهای یک روزه و اجرای طرح‌های مناسبتی : در مناسبت‌های مشخص همچون نوروز، روز معلم، روز درخت‌کاری، پایانِ دوره‌ی آموزشی و...، طرح‌های در قالب اردو، بازدید از موزه، بازدید از کارگاه‌های شغلی و... در خانه‌ی دیدار دوست انجام می‌شود.

هدف از اجرای این طرح‌ها آشنا شدن بچه‌ها با تجربه‌ی زندگی گروهی خارج از فضای مدرسه و ایجاد دوستی و همبستگی بین تمامی اعضای خانه دیدار است.

همچنین هریک از این طرح‌ها اهدافی ویژه‌ی آن مناسبت (از قبیل کاشت درخت، آماده شدن برای نوروز، آشنایی با مشاغل تازه و...) را نیز دنبال می‌کنند.

احداث کتابخانه و پخش فیلم

احداث کتابخانه و پخش فیلم

احداث کتابخانه و پخش فیلم : کودکان و نوجوانان از طریق آشنایی با کتاب، فیلم و زندگی‌نامه‌ی اشخاص بزرگ، امکان‌های تازه‌ای را در زندگی خود بازیابی می‌کنند و به انگیزه، امید و آگاهی‌هایی تازه‌ای دست می‌یابند. کتاب می‌تواند منبعی غنی برای پیگیری دردها و مسائل مهم زندگی، و نیز دوست و راهنمایی در دشواری‌ها و سختی‌ها باشد.

از همین رو، خانه‌ی دیدار دوست طرح‌های ویژه‌ای را برای آشنا کردن کودکان با کتاب تدارک دیده است و به تجهیز کتاب‌خانه‌ی خود با کتاب‌ها و فیلم‌های منتخب مناسب کودکان و نوجوانان پرداخته است.

آموزش اشتغال و راه اندازی کارگاه

آموزش اشتغال و راه اندازی کارگاه

آموزش اشتغال و راه اندازی کارگاه : در حال حاضر ما با کودکان و نوجوانانی روبرو هستیم که بخش زیادی از تامین معیشت خانواده شان را خود به تنهایی به دوش می کشند و به مشاغلی از جمله گل فروشی، فال فروشی، کارگری و... مشغولند. کار کردن در چنین مشاغلی دشواری‌های زیاد و آسیب‌های بالقوه‌ای برای بسیاری از کودکان دارد.

به همین دلیل ما بنا به اولویت نیازمندی کودکان، آموزش‌های شغلی جایگزین از قبیل آموزش کار با چوب، کار در گلخانه، بافتنی، خیاطی، ساخت تابلوهای هنری با سنگ و... را به آن‌ها ارائه می‌دهیم. همچنین، با توجه به اهمیت دسترسی کودکان به گزینه‌های متنوع‌تر شغلی، آموزش مهارت‌آموزی نیز جزء برنامه‌های آموزشی ثابت خانه‌ی دیدار دوست قرار دارد.

برگزاری کلاس‌های بازی و هنر

برگزاری کلاس‌های بازی و هنر

برگزاری کلاس‌های بازی و هنر : با توجه به اهمیت بازی، هنر و آموزش هنر در بیان احساسات، خودشناسی و رشد زیبایی‌شناختی و فکری کودکان، و نیز توانایی هنر برای به بیان درآوردن نیازها و خواسته‌های از نظر دور مانده، بخشی از آموزش‌های خانه‌ی دیدار دوست در قالب کلاس نمایش، کاردستی، داستان نویسی،پخش فیلم،نقاشی و موسیقی ارائه می‌شود.

پیگیری نیازمندی‌های مربوط به بهداشت و سلامت

پیگیری نیازمندی‌های مربوط به بهداشت و سلامت

پیگیری نیازمندی‌های مربوط به بهداشت و سلامت : یکی از مهم‌ترین برنامه‌های خانه‌ی دیدار دوست کنترل وضعیت بهداشتی دانش آموزان و نیز پیگیری نیازهای درمانی این افراد است که این ارزیابی و نیازسنجی‌ها در ابتدای دوره در قالب برنامه های اسکرین قد و زن، بینایی‌سنجی و... انجام می‌شوند.

برگزاری کلاس مهارت‌های زندگی ویژه کودکان در معرض آسیب

برگزاری کلاس مهارت‌های زندگی ویژه کودکان در معرض آسیب

برگزاری کلاس مهارت‌های زندگی ویژه کودکان در معرض آسیب : با توجه به اهمیت آموزش مهارت های زندگی از دوران کودکی و نیاز موجود در محله‌های پرآسیب، در «خانه دیدار دوست» همزمان با برگزاری کلاس‌های سواد آموزی، آموزش مهارت‌های زندگی را متناسب با شرایط و چالش‌های زندگی بچه‌ها در برنامه‌ی ثابت آموزشی مرکز قرار داده‌ایم.

برخی از سرفصل‌های آموزشی در کلاس‌های مهارت‌های زندگی شامل این موارد است:

  • آموزش مهارت‌های اجتماعی و  آشنایی با الگوهای موثر دینی و تاریخی
  • آموزش مهارت‌های مراقبت از خود، امنیت فردی و کنترل خشم
  • آشنایی با ارگان‌ها و نهادهای حمایتی در زمینه‌ی آسیب‌های اجتماعی
  • آموزش در زمینه‌ی اعتیاد و آشنایی با انواع مواد مخدر و...
شناسایی کودکان کار و آسیب دیده و ایجاد شبکه پشتیان تحصیلی

شناسایی کودکان کار و آسیب دیده و ایجاد شبکه پشتیان تحصیلی

شناسایی کودکان کار و آسیب دیده و ایجاد شبکه پشتیان تحصیلی : بسیاری از کودکان ساکن در مناطق محروم، به دلایل مختلف از جمله کار کودک مثل جمع آوری ضایعات، اعتیاد پدر و مادر، وضعیت اقتصادی بد والدین، نداشتن امید، با وجود اینکه در مدارس دولتی مشغول به تحصیل می باشند ولی در شرایط بسیار بحرانی زندگی می کنند، از همین رو خانه دیدار دوست در تلاش است تا کودکانی که در این شرایط زندگی می کنند را شناسایی کند و بعد از گفتگو و ایجاد امنیت و دوستی با کودک به او قول داده می شود که تمام هزینه های تحصیلی و درمانی او تا زمانی که به تحصیل مشغول باشد توسط موسسه پرداخت می شود .

 گفتنی است تمام هزینه‌های تحصیل این کودکان به صورت قرض الحسنه با به صورت وام های با اقساط خیلی کم در اختیار این دانش آموزان قرار داده می شود و در موارد بسیاری سایر نیازهای مربوط به خانواده‌ی این کودکان نیز از طریق کارگروه مددکاری پیگیری می شود. هم‌چنین، مؤسسه خدمات و کالاهای موردنیاز بهداشتی و سلامتی دانش‌آموزان را نیز به‌صورت رایگان و تا حد امکان تأمین می‌نماید.

راه‌اندازی خانه‌ای جدید با امکانات و فضای بیشتر

راه‌اندازی خانه‌ای جدید با امکانات و فضای بیشتر

راه‌اندازی خانه‌ای جدید با امکانات و فضای بیشتر : با نظر به تجارب موجود در ساماندهی و رسیدگی به مشکلات کودکان کار و خیابان، دریافتیم که ارائه‌ی خدمات اسکان موقت به خیل عظیم این کودکان دردی را دوا نمی‌کند و تنها به آزردگی، ترس و ستیز با نهادهای رسمی در این کودکان دامن می‌زند.

از این رو، به این نتیجه رسیدیم که ارائه‌ی خدمات حمایتی و آموزشی در خودِ محله، به گونه‌ای که به‌سهولت و در امنیت در دسترس کودکان باشد، ضروری و مفید خواهد بود. همچنین، تعداد زیاد این قبیل کودکان به ما نشان داده بود که اسکان موقت این کودکان در مراکز نگهداری موقت نه تنها نامطلوب، که ناممکن نیز هست.

آموزش مهارت های خواندن و نوشتن، هنر، حرفه، کتابخوانی و ... باعث می شود کودکان آسیب دیده بویژه کودکان کار و خیابان را برای تعامل با لایه‌های دیگر اجتماع، بهره‌مندی از گستره‌ی وسیعی از دانش‌های مفید و دسترسی به فرصت‌های شغلی بهتر آماده می‌کند، و در عین حال امید و احساس کرامت نفس را در آن‌ها احیا می‌کند. آموزش مهارت‌های زندگی نیز، برای هر کودکی که در مناطق جرم‌خیز و شرایط دشوار مالی، خانوادگی و اجتماعی زندگی می‌کند، ضروری است؛ چرا که کودکان را برای مواجهه و گذر از موقعیت‌های دشوار و بحرانی در زندگی، توانمند و آگاه می‌سازد.

به همین دلیل است که، هم‌راستا با اهداف و روش‌های اجرای مصوب در اسا‌س‌نامه‌ی خانه‌ی دیدار دوست، این مؤسسه بر آن شده تا برای کودکان کار و بازمانده از تحصیل دوره‌های آموزشی جامعی را اجرا نماید.

راه اندازی مرکز آموزشی مهارتی در منطقه‌ی سهل‌آباد

راه اندازی مرکز آموزشی مهارتی در منطقه‌ی سهل‌آباد

راه اندازی مرکز آموزشی مهارتی در منطقه‌ی سهل‌آباد : در تابستان سال 96، یک روز در درمانگاه منطقه‌ی سهل آباد یکی از دوستان پزشک ما با دختربچه‌ی ۹ ساله‌ای آشنا شده بود که به علت مسائل مالی خانواده به مدرسه نمی رفت، اما خودش تصمیم گرفته بود هر روز به درمانگاه بیاید تا پزشک درمانگاه به او سرمشق بدهد؛ و حالا می توانست از روی کتاب بخواند و دست و پا شکسته نامه بنویسد. همین موضوع درد ما و نیروی ما برای راه اندازی طرح آموزش دروس کلاس اول دبستان برای کودکان بازمانده از تحصیل در منطقه‌ی سهل آّباد شد.

این دختربچه که ساکن همین منطقه بود اشتیاق داشت به مدرسه برود اما امکانش را نداشت. به همین دلیل ما با وجود امکانات بسیار اندکمان با همکاری مسؤول کتابخانه‌ی سهل آباد و در یکی از اتاقهای آن کتابخانه، آموزش دوره‌ی اول دبستان را برای آن دختر بچه و کودکان دیگری که شرایط او را داشتند، برگزار کردیم.

از ابتدای آذر ماه، کلاس های آن منطقه با یک معلم و یک معاون دایر شد که متاسفانه به دلیل هزینه‌های بالای این پروژه، فعالیت این گروه در منطقه‌ی سهل‌آباد بعد از پایان سال تحصیلی همان دوره ادامه پیدا نکرد.

کمک به راه‌اندازی دومین مرکز در منطقه‌ی پشت شاهچراغ

کمک به راه‌اندازی دومین مرکز در منطقه‌ی پشت شاهچراغ

کمک به راه‌اندازی دومین مرکز در منطقه‌ی پشت شاهچراغ : منطقه پشت شاهچراغ یا محله بیات از دیگر مناطق بسیار آسیب دیده ی شهر شیراز است. بیشتر خانه های آن منطقه  قدیمی و معمولا از جنس خشت و گلی هستند . متاسفانه این منطقه هم با وجودی که در مرکزیت شهر شیراز قرار دارد و در حاشیه نیست، خانواده های آسیب دیده و در معرض آسیب زیادی دارد.

به دلیل کثرت خانواده های آسیب دیده ، در مهر ماه ۱۳۹۶ کمک هزینه ای برای رهن و اجاره مکان برای این کار اختصاص گرفت و با  مدیریت گروه صبح آفرینش دوره های آموزشی از جمله آموزش دروس کلاس اول، سوادآموزی و مهارت های زندگی  برای کودکان این محله برگزار می‌شود.

فعالیت های این موسسه همچنان در حوزه آموزش  و مددکاری دایر است.

There are no images.

راه‌اندازی مرکز آموزشی- مهارتی در منطقه‌ی سعدی

راه‌اندازی مرکز آموزشی- مهارتی در منطقه‌ی سعدی

محرومیت از آموزش مناسب، عامل بروز و تداوم فقر است. آنچنان که عدم دسترسی به آموزش مناسب را مؤلفه‌ها و ریشه‌های بروز فقر دانسته‌اند. از سوی، ارائه‌ی یک آموزش مناسب می‌تواند کودکان در معرض آسیب بویژه کودکان کار را برای زندگی در شرایط دشوار آماده کند؛ و امید، حمایت و احساس امنیت از دست‌رفته را به ایشان بازگرداند.

از همین رو، خانه‌ی دیدار دوست یکی از مسئولیت‌های مهم خود را ارائه‌ی آموزش باکیفیت، مؤثر و انگیزه‌بخش به کودکان، نوجوانان و خانواده‌های محروم می‌داند و برنامه‌های جامعی در این زمینه تدارک دیده است.

از تیر ماه 96، خانه‌ی دیدار دوست فعالیت‌های آموزشی خود را با آموزش حدود 90 دختر و پسر 8 تا 13 ساله آغاز کرد؛ کودکانی که اغلب به اشتغال مشغول بوده، و یا از آموزش و حمایت مناسب در خانواده و محله بی‌بهره بودند.

در این خانه، آموزش‌هایی در زمینه‌ی سوادآموزی و مهارت‌های زندگی به کودکان بازمانده از تحصیل  و در معرض آسیب ارائه می‌شد و نیز دانش‌آموزان در کلاس‌های تقویتی خانه شرکت می‌کردند. گفتنی است در این مرکز، صبحانه‌ی رایگان نیز به طور منظم میان کودکان توزیع می‌شد.