فیلم The first grader

فیلم The first grader

فیلم The first grader در یک مدرسه ابتدایی کوهستانی در کنیا است که صدها کودک برای فرصتی برای آموزش رایگان که اخیراً توسط دولت کنیا وعده داده شده است آماده می شوند. هنگامی که یکی از متقاضیان جدید به درب مدرسه می کوبد باعث حیرت می شود! او ماروژ (الیور لیتوندو) ، یک جانباز پیر در دهه هشتاد سالگی است که ناامید است در این اواخر زندگی خود بتواند بخواند.

او برای رهایی کشورش جنگید و اکنون احساس می کند باید فرصتی برای آموزش و پرورش ;i تا مدتها از آن محروم شده است داشته باشد - حتی اگر این به معنای نشستن در یک کلاس درس در کنار بچه های شش ساله باشد. جین اوبینچو (نائومی هریس) با دعوی پرشور خود حرکت می کند و از مبارزات وی برای اخذ پذیرش پشتیبانی می کند. این دو نفر در کنار هم با مخالفت شدید والدین و مسئولانی روبرو می شوند که نمی خواهند یک مدرسه گرانبها را با اجازه ورود دادن به چنین پیرمردی هدر دهند.

فیلم The first grader
فیلم The first grader

مشخصات فیلم:

تاریخ اکران: 2010
محصول : انگلیس , آمریکا , کنیا
ژانر :
زندگی نامه، درام
کارگردان :
Justin Chadwick
بازیگران :
Naomie Harris,
Tony Kgoroge
Oliver Litondo
زیر نویس فارسی : دارد

فیلم The first grader
فیلم The first grader

The Grader First بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است و این یک داستان واقعی است. در سال 2003 ، یک کنیایی بیسواد 84 ساله به نام Kimani Ng'ang'a Maruge ، با شنیدن قول دولت آموزش رایگان برای همه ، تصمیم به ثبت نام در مدرسه ای در همان نزدیکی گرفت که میانگین سنی همکلاسی های او فقط شش سال بود.

آنچه در پی آن بود طنز ، قهرمانانه و به طور بالقوه غم انگیز بود زیرا پیرترین دانش آموز ملتش توسط روستائیان محلی مورد تمسخر قرار گرفت ، از نظر جسمی به دلیل خوردن منابع گرانبها مورد حمله قرار گرفت ، اما همچنین به نیویورک دعوت شد تا نمایندگان سازمان ملل را در مورد اهمیت آموزش ابتدایی برای همگان خطاب کند.

جاستین چادویک ، کارگردان The Other Boleyn Girl (2008) و فیلمنامه‌نویس او Ann Peacock با قرار دادن نبردهای اخیر Maruge در رابطه با گذشته خود به عنوان جنگنده مائو مائو در دهه 1950 سعی بر این داشته اند که این داستان را تیره تر و غنی تر جلوه دهند.

فیلم The first grader
فیلم The first grader

منبع این مطلب تلگراف کو می باشد.
امیدواریم از دیدن این فیلم زیبا مانند فیلم های من سام هستم، شمشیرباز و آخرین سامورایی لذت ببرید.
با خانه دیدار دوست و معرفی فیلم های جدید همراه باشید.

فیلم من سام هستم

فیلم من سام هستم I am sam

فیلم من سام هستم I am sam ماجرای سام یک عقب مانده ذهنی است که همسر وی پس از به دنیا آوردن فرزندشان او را ترک میکند. سام به ناچار و با کمک دوستانش او را بزرگ می کند و به سن 7 سالگی می رساند. اما در این هنگام به دلیل عدم توانایی او در نگهداری دخترش اقدام به گرفتن بچه از او میکنند. دوستان «سام» به او کمک مي کنند تا با «ريتا هريسن» (فايفر) وکيلي قابل و مشهور تماس بگيردرو «هريسن» نيز پس از ترديدهاي اوليه، مي پذيرد که در دادگاه از او دفاع کند...

فیلم من سام هستم I am sam
فیلم I am sam

مشخصات فیلم:

سال تولید: 2003
کارگردان: جسی نلسون
نویسندگان: کریستین جوهانسون، جسی نلسون
بازیگران:
شان پن
میشل فایفر
لورا درن
داکوتا فانینیگ
موسیقی: جان پوئل
ژانر: درام، اجتماعی, عاطفی, کمدی، حقوقی، روابط خوانوادگی
فیلم دوبله و زیرنویس فارسی دارد.

فیلم من سام هستم I am sam
فیلم من سام هستم I am sam

دیالوگی ماندگار فیلم I am sam :

وکیل: شما به دنبال چی هستید؟ می خواید به عنوان یک پدر چطور قیمومیت لوسی رو داشته باشید؟ مثل روسای اون موسسه؟ مدیرش؟ نگهبانش؟

سم: نه..آقای وایت نه..آقای وایت نه..

وکیل: پس کی؟

سم: من خودم.. من خودم رو به عنوان پدر قبول دارم.

وکیل: آقای داتسون شما توانایی یک موجود 7 ساله رو دارید. چی باعث شده فکر کنید توان پدر بودن رو دارید؟ پیشینه؟ توانایی ذهنی؟ دوستانتون که حتی نمی تونن ...

سم: اونها دوستای من هستن، اونها لوسی رو دوست دارن، حتی اگر ریتا فکر کنه اونها به قدر کافی باهوش نیستن که شهادت بدن، اونها لوسی رو دوست دارن.

وکیل: .....، چی باعث شده فکر کنید می تونید یه بچه ی 7 ساله رو بزرگ کنید؟ یا 10 ساله یا 13 ساله؟ میدونید معنی اش چیه؟ آقای داتسون میتونه معنی اش این باشه که میتونه 6سال از شما جلوتر باشه. چرا فکر می کنید می تونید؟ چی باعث شده فکر کنید می تونید؟

سم: من وقت زیادی داشتم که فکر کنم چی باعث میشه یه نفر پدر و مادر خوبی باشه؟ موضوع درباره ی پای بندیه، درباره ی صبره، درباره ی گوش دادنه، درباره ی اینه که وانمود کنی گوش می کنی در حالی که اصلا گوش نمی کنی، مسئله ی عشقه، ... منم سعی خودمو کردم، با اینکه کامل نبودم، من یه پدر کامل نیستم، گاهی من به قدر کافی صبر نداشتم، یادم رفته که اون فقط یه بچه کوچولوئه، اما ما یه زندگی رو با هم شروع کردیم و همدیگر رو دوست داریم، ...

فیلم من سام هستم I am sam
فیلم من سام هستم I am sam

درباره ی فیلم:

فیلم I am sam سکانس های ماندگار زیادی را نیز داشت و حتی در بعضی جاها واقعا مرز میان جدیت و شوخی گم می شد.در لحظه ای از دادگاه زمانی که پن می خواهد به سوالات دادستان پاسخ بدهد از دیالوگ های مربوط به دادگاه فیلم کریمر علیه کریمر (با بازی داستین هافمن) استفاده می کند و همه را در شوکی عجیب قرار می دهد اما درست در لحظه آخر دیالوگ از یادش می رود و دوست معلولش نیز ادامه را با حرف هایی از کریمر علیه کریمر پی می گیرد و اینگونه دیگران پی به حقه سام می برند.

چیزی که خیلی در من سام هستم زیبا به آن پرداخته شده است مسئله عشق است. همانطور که تهیه کنندگان و کارگردان اثر به این نکته در کلیت کار اشاره دارند که عشق کافی است و این موضوع در جای جای اثر نیز قابل دسترسی است به شرط اینکه برای نگاه کردن چنین اثری از قبل به دنبال شمردن اشتباهات و گاف های داستانی در آن نباشید.

ويژگي ديگر سام و دوستانش، پيوند آنان با هنر به ويژه موسيقي و فيلم است.
سام حتي نام لوسي را از يكي از ترانه هاي بيتلز برمي گزيند و در ديالوگ هاي آنها همواره به ديالوگ هاي فيلم هاي مورد علاقه ي آنها اشاره مي شود. اين در حالي است كه ديگر انسان هاي فيلم گويا همه ي اين چيزهاي زيبا را از ياد برده اند.

جوایز و نکات زیبا:

  1. شان پن نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد بخاطر فیلم من سام هستم شد ولی موفق به کسب آن نشد. 

از جشنواره مختلف 8 بار برنده و 9 بار دیگر کاندید شده است. 

شان پن برای بهتر ایفا کردن نقش سام مدتی را با معلولین در آسایشگاهی در لس آنجلس بسر برد.

امیدواریم از فیلم های نفوذی و فیلم شمشیرباز که در دو پست قبلی معرفی شده است لذت برده باشید.

فیلم شمشیرباز The fencer

فیلم شمشیرباز The fencer

فیلم شمشیرباز The fencer ماجرای یک جوان شمشیرباز روسی را بازگو می کند که با فرار از پلیس مخفی روسیه به روستایی در استونی می گریزد و مربی ورزش کودکان می شود. شمشیر بازی شیفتگی او و راهی برای بیان احساسات کودکان منطقه می شود. اما مسیر رویدادها شمشیرباز را در مقابل بازگشت به روسیه و انتخابی سخت قرار می دهد.

فیلم شمشیرباز The fencer
فیلم شمشیرباز The fencer

مشخصات فیلم:

صفحه IMDB: اینجا
سال تولید: 2015
کارگردان: کلاوس هرو
نویسنده: آنا هینما
بازیگران:
مارت اوندی
اورسولا رتسپ
هنریک تومپر
ژانر: درام، تاریخی، ورزشی
زیرنویس فارسی دارد.

کلاوس هرو کارگردان فنلاندی درباره ساختن فیلم فیلم شمشیرباز The fencer می گوید :

" فیلمنامه ای درباره استونی در دهه ۵۰ میلادی را به من پیشنهاد دادند. می دانستم دلگیر است و مایل نبودم اما از روی ادب قبول کردم. با خواندنش علاقمند شدم. شخصیت آن با فاصله از مردم می خواهد مخفی باشد ولی معلم بچه ها و مثل پدر آنها است و بچه ها عاشق او هستند. در این وضع مخفی بودن غیر ممکن است. این تناقض بین انزوا در دنیای خود و کودکانی که به تو نیاز دارند تناقض فوق العاده ای بود.

ایده بصری ساختن فیلم برایم جذاب شد. در این روستای زمستانی و خاکستری چیزی زیبا مانند یک رقص باله در فرم شمشیر بازی سر بیرون می آورد. شمشیر بازی سفید و با وقار در کنار زندگی روزمره استونی خاکستری و دلگیر. این تصویر سازی برای من جذابیت پیدا کرد"

فیلم شمشیرباز The fencer
فیلم شمشیرباز The fencer

در ادامه کارگردان می افزاید:

"فیلم لایه های مضمونی متفاوتی دارد. تصور کنید کشور استونی در دهه ۵۰ میلادی دوران شک و بدگمانی است. همه از هم می ترسند. مردم می ترسند اگر چیزی بگویند که به دیگری بر بخورد و یا حرف بدی بزنند ممکن است از روی غرض شخصی حتی به پلیس گزارش داده شود. در چنین وضعیتی، به نظر من شمشیر بازی نمادی از مهمترین نکته در ارتباط بین کودکان و بزرگترها است، نحوه رفتار با آنها. اینجا است که مضمون اصلی فیلم را پیدا می کنیم. در یک جمله اصطلاحا می گویند ؛فاصله ات را حفظ کن؛ در شمیربازی وقتی گارد می گیری مهمترین نکته دیدن حریف است. یعنی باید فاصله ات را حفظ کنی تا رقیب و موقعیت خود و او را تشخیص بدهی. برای من این پیام و موضوع اصلی فیلم است. اگر فاصله ات را با دیگران و همه چیز حفظ کنی، سالم و امن باقی می مانی ولی زندگی بی معنا می شود."

جمله قابل تامل کارگردان فیلم شمشیرباز The fencer در انتهای صحبت هایش درباره ی فیلم:

"هربار که به کسی اعتماد می کنی، خطر کرده ای. زیرا ممکن است به تو خیانت کند!
اما باید خطر کنی در غیر اینصورت زندگی بی معنی، خاکستری و تیره می شود."

فیلم شمشیرباز The fencer
فیلم شمشیرباز The fencer

جوایز فیلم:

فیلم جایزه بعترین جلوه های متحرک خارجی زبان را از گلدن گلاب 2016 دریافت کرد و در کشورهای دیگر چندین جایزه دریافت کرد.

منبع سخنان کارگردان سایت یورونیوز فارسی است.

امبدواریم از دیدن این فیلم مانند فیلم های آخرین سامورایی و نفوذی لذت ببرید.

با خانه دیدار دوست همراه باشید در معرفی فیلم.

فیلم نفوذی The Insider

فیلم نفوذی The Insider

فیلم نفوذی The Insider «برگمن» (ال پاچینو) به همراه «مایک والاس» تهیه‌کننده‌ی یک برنامه‌ی خبری جنجال برانگیز در کانال CBS به نام «شصت دقیقه» هستند. او همواره به دنبال سوژه‌های داغ و دردسرساز می‌گردد که در این حین به یک پرونده‌ی مشکوک در مورد کمپانی‌های تولید سیگار برمی‌خورد. “برگمن” برای به دست آوردن اطلاعات دقیق به سراغ یکی از کارمندان ارشد کمپانی مذکور به نام «جفری وایگند» (راسل کرو) که اخیرا اخراج شده است می‌رود، پس از اصرار فراوان برگمن و دادن تضمین‌های لازم، از جمله عدم نمایش تصویر او در برنامه، جفری اطلاعات و اسرار بسیار تکان‌دهنده‌ای را در اختیار برگمن می‌گذارد و حتی در برنامه‌ی تلویزیونی وی حاضر و پرده از رازی تکان‌دهنده برمی‌دارد ولی کمپانی‌های عظیم دخانیات مانع از پخش این مصاحبه می‌شوند.

فیلم نفوذی The Insider
فیلم نفوذی The Insider

دیالوگ های ماندگار فیلم

برگمن: ..اما تو توی یه شرکت توتون کار می کنی، ..... ، توتون یعنی فرهنگ بازار، فروش در حجم بسیار بالا، اون وقت خودت گلف بازی می کنی، گور پدر بقیه، سر در نمیارم، اصولا چرا برای یک شرکت توتون کار می کنی؟

جفری گرید: نمی تونم چیزی بگم، کاری که قرار بود من انجام بدم می تونست آثار مثبتی داشته باشه، نمی دونم، می تونست مفید باشه، مهم اینه که حقوقم بالا بود، پول در میاوردم، همسرم خوشحال بود، بچه هام بیمه و مدرسه خوب داشتن و یه خونه بزرگ .. ، خب مگه اینا چه عیبی داره؟

برگمن: هیچ عیبی نداره، داری پول در میاری، داری به خانواده ات می رسی، کجاش عیب داره؟

جفری گرید: عیب اش اینجاست که مثلا من دانشمندم

برگمن: پس دچار تناقض شدی جفری.. چون ببین قضیه این شکلیه، تو اطلاعات حیاتی و مهمی داری که مردم بخاطر منافع شون باید بدونن، تو احساس می کنی که باید اونو افشا کنی و بر خلاف سوگند رازداری عمل کنی، این یه جنبه اش هست، از طرف دیگه، اگر به قراردادت پایبند بمونی خیلی ساده است، ساکت می مونی، هیچ حرفی نمی زنی، کاری هم نمی کنی.

فیلم نفوذی The Insider
فیلم نفوذی The Insider

مشخصات فیلم:

سال تولید: 1999
کارگردان: مایکل مان
نویسندگان: مایکل مان، اریک روت، مریه برنر
ژانر: بیوگرافی، درام، هیجان انگیز
بازیگران:
آل پاچینو
راسل کرو
نامزد 7 جایزه اسکار و 28 جایزه بین المللی دیگر
فیلم نفوذی The Insider دوبله و زیرنویس فارسی دارد

این فیلم بر اساس بر اساس مقالۀ " مردی که زیاد می دانست" نوشته ماری برنر ساخته شده است.

جوایز کاندید شده:

كانديدای اسكار بهترين تدوين
كانديدای اسكار بهترين صدا
كانديدای اسكار بهترين فيلمبرداري
كانديدای اسكار بهترين فيلمنامه اقتباسی
كانديدای اسكار بهترين كارگردانی
كانديدای اسكار بهترين بازيگر نقش اول مرد
كانديداي اسكار بهترين فيلم

فیلم نفوذی The Insider
فیلم نفوذی The Insider

نکاتی جالب درباره ی فیلم:

فیلم در مورد کمپانی‎های سودجوی دخانیات و جالب است که در طول فیلم هیچ سیگاری کشیده نمی‎شود!
با تاکید بر روی نقش رسانه‎های آزاد و مهم تر از آن مستقل، در جریان دادرسی‎های افشاگرانه، به نوعی از کار ژورنالیستی حرفه‎ای و مستقل -که در جهان رو به مرگ است- تجلیل می‎کند -در حالی که در دیگر سو و با قدرت و تریبون های پر نفوذِ بیشتر، همین رسانه ها افراد را به مصرف هر چه بیشتر و با تبلیغات اغواگرانه تشویق می کنند.

نقدهای بیشتر این فیلم را در سایت نفد فارسی و آکادمی هنر یا کلیک بر روی نامشان میتوانید بخوانید.

این فیلم مانند فیلم آخرین سامورایی که در قبل معرفی شد شما را تا آخر پای خود نگه خواهد داشت.

با ما همراه باشید با معرفی فیلم های بعدی.

فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai

فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai

فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai ماجرای افسری امریکایی که از زندگی و اعمال خود به غایت گریزان است و برای رهایی از این خستگی ماموریتی برای مقابله با سامورایی ها را قبول میکند تا به آموزش ارتش ژاپن بپردازد . در این میان در نبردی بین ارتش ژاپن و سامورایی ها، کاپتان اتان الگرن به اسارت جنگجویان بومی ژاپن در می آید و در این بین با فرهنگ و طرز فکر آنها آشنا می شود.

مشخصات فیلم:

محصول : 2004
کارگردان: ادوارد زوئیک
نویسنده: جان لوگان
بازیگران:
تام کروز
کن واتانابه
هیرویوکی سانادا
تونی گلدوین
تیموتی اسپال
ژانر: تاریخی، اکشن، درام
موسیقی : هانس زیمر
نامزد چهار اسکار.فیلم دوبله فارسی دارد.

فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai
فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai

فیلم های افسانه ای در باورهای ما تاثیر میگذارند:

در روزهایی که دست یافتن به واقعیت محض تمام هدف زندگی انسان‌ها شده، افسانه‌ها تاثیر عمیقی بر انسان می‌گذارند. گاه آنقدر غرق در روزمرگی‌ها و یکنواختی می‌شویم که از یاد می‌بریم زیستن و جنگیدن برای حفظ شرافت از افتخارات پدران ما بوده ‌است. فیلم «آخرین سامورایی» به کارگردانی ادوارد زوویک، تلاش می‌کند این داستان تاریخی را در گوش مردمان امروز زمزمه کند.

یکی از دیالوگ های ماندگار این فیلم:

امپراتور: به من بگو او چطوری مرد؟
ناتان: من به شما می گویم او چطور زندگی کرد.

فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai
فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai

درباره فیلم:

ناتان آلگرن (تام کروز) از همان ابتدا به صورت یک آدم شکست‌خورده به تصویر کشیده می‌شود. وقتی دارند او را با عناوینی مثل «قهرمان جنگ» و «دارنده مدال شجاعت» معرفی می‌کنند، تصویر او را می‌بینیم. یک فرد دائم‌الخمر که نفرت را از چشمانش می‌توان خواند. تکان‌دهنده‌تر از این، چند لحظه بعد است.

اما دقیقاً به همین دلیل است که او قابلیت تبدیل به یک سامورایی را دارد. او حالا فردی است که می‌تواند فرق خوب و بد را تشخیص دهد و به همین دلیل می‌توان به او اعتماد کرد. برای همین است که رابطه میان ناتان و شورشی‌ها، هر چه که پیش می‌رویم، بهتر می‌شود. رابطه رو به بهبودی که نشانه‌اش را در رابطه میان ناتان و پسر بزرگ تاکا و هیروتاروی فقید می‌بینیم.

فیلم The Last Samurai در جشنواره ها:

“آخرین سامورایی” نامزد چهار اسکار شد و در مجموع به ۳۹ نامزدی در جشنواره‌های دیگر رسید که ۱۵ بار منجر به کسب جایزه گردید به شما پیشنهاد می‌کنم اگر تا به حال این فیلم را ندیده‌اید آن را به لیست دیدنی‌های خود در آینده اضافه کنید، پشیمان نمی‌شوید!

فیلم آخرین سامورایی The Last Samurai
The Last Samurai

این فیلم مانند فیلم "چه رویاهایی که می آیند" ارزش دیدن را دارد.
نقدهای کاملتر این فیلم را در سایت همشهری آنلاین و طرفداری با کلیک بر روی نام آنها میتوانید بخوانید.
با خانه دیدار دوسا همراه باشید در معرفی فیلم های بعدی.

فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come

فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come

فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come درباره زن و شوهری جوان است. دو فرزند خود را در حادثه‌ای از دست می‌دهند. زن تاب تحمل این حادثه را ندارد، اما شوهرش (رابین ویلیامز) به او کمک می‌کند و شوق زندگی را به وی بازمی‌گرداند. مدتی بعد مرد در حادثه‌ای کشته می‌شود و به بهشت می‌رود. زن این بار یار و یاوری ندارد، خودکشی می‌کند و مرد سفری از بهشت به دوزخ را برای یافتن همسرش آغاز می‌کند.

فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come
فیلم What Dreams May Come

مشخصات فیلم:

کارگردان: Vincent Ward
محصول: 1998
فیلمنامه: Richard Matheson ، Ronald Bass
ژانر: درام. معناگرا
زبان : دوبله فارسی و زیرنویس فارسی
|بازیگران:
Robin Williams
Cuba Gooding Jr.
Annabella Sciorra

فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come
What Dreams May Come

یکی از دیالوگ های زیبای که خاطره انگیز خواهد بود:
آنی نلسن ( آنابلا اسکیورا ): تو یه چیزی به من یاد دادی، تنها چیزی که باید همیشه یادم بمونه.
کریس نلسن ( رابین ویلیامز ): چی؟
آنی نلسن : فراموش کردم.

جوایز برنده شده فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come :

در ۷۱‌امین جوایز اسکار، جایزه اسکار بهترین جلوه‌های تصویری را دریافت کرد.
در بخش جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه نیز نامزد شد ولی موفق به کسب آن نشد.
جایزه ستلایت برای بهترین جلوه‌های تصویری را از آن خود کرد.

نظر تهیه کننده فیلم درباره سینما:

استيفن سايمون تهيه‌كننده‌اي است كه اعتقاد دارد فيلم و سينما دريچه و چشم‌اندازي منحصر به‌فرد است كه مي‌تواند الهام‌بخشِ آدم‌هايی باشد كه به مسايل كلي و ازلي و ابدي بشريت توجه مي‌كنند تا به‌ واسطه آن دريابند كه كيستند و چرا روي زمين زندگي مي‌كنند. از لحاظ سايمون، سينما اگر چه رسانه‌اي سرگرم‌كننده و براي پر كردن اوقات فراغت است، در عين حال مي‌تواند عميق‌ترين پرسش‌ها، چالش‌ها و آرزوهاي بشري را نيز به تصوير بكشد.
در واقع فیلم ابزاری به شكلي استعاری رازهاي فراموش‌شده زندگي مردم را بيان كند.

دانلود کل موسیقی های این فیلم:

تمام موسیقی های این فیلم یک آلبوم در سایت VMUSIC با کلیک در اینجا می توانید دانلود کنید.

فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come
فیلم چه رویاهایی که می آیند What Dreams May Come

نقداهیی دیگر از فیلم را در همشهری آنلاین و وبلاگ حسین یوسفی یا کلیک بر روی آنها می توانید بخوانید.

سخن آخر: فرقی نمی کند فیلمی مانند ستاره های روی زمین یا مانند فیلم نارنگی ها و تاثیر آدم ها برزندگی یکدیگر و مثبت واقع شدن ببینیم یا مانند این فیلم تلاش برای عزیزان حتی پس از مرگ، نکته قابل تامل تلاش برای کاری مثبت انجام دادن معنایی جدید به ما انسان ها می دهد.

با ما همراه باشید در فیلم های بعدی در بخش معرفی فیلم خانه دیدار دوست .

فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth

فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth

فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth ایشان آواستی کودکی نه ساله است که یک سال در کلاس سوم مردود شده و علی‌رغم برادر بزرگترش، که همیشه بالاترین نمره‌ها را می‌گیرد، در کلاس از همه ضعیف‌تر است و به‌همین دلیل بارها توسط پدر و همکلاسی‌هایش تحقیر می‌شود. سرانجام ایشان آواستی  با کارهای اشتباه خود باعث به تنگ آمدن پدرش می‌شود. پدرش تصمیم می‌گیرد که ایشان را به مدرسه شبانه‌روزی می‌فرستد.  در این مدرسه شبانه‌روزی اوضاع برای ایشان، بسیار بد می‌شود.

معلمان مدرسه، بخصوص معلم هنر، بسیار بداخلاق هستند.
به‌این دلیل تحمل شرایط سخت است و ایشان به‌شدت ناراحت است. او حتی دیگر تلفنی با پدر و مادرش صحبت نمی‌کند. با ورود رام شانکر نیکومب که معلم جدید هنر مدرسه است، مدرسه دچار تحول می‌شود. رام شانکر نیکومب قرار است بطور موقتی در مدرسه درس بدهد و کار اصلیش در مدرسه‌های استثنایی است. نیکومب با دیدن ناراحتی ایشان، تصمیم می‌گیرد که درباره ضعف درسی او اطلاعاتی به‌دست آورد. داستان فیلم از اینجا تغییر می کند.

در ادامه فیلم Like Stars On Earth نیکومب با دیدن دفتر مشق ایشان، متوجه موضوعی می‌شود.
او متوجه می‌شود ایشان کلمات را برعکس نوشته است و دور آنها خط قرمز کشیده شده است. با مشاهده این دفتر، نیکومب درمی‌یابد که ایشان اختلال واژگانی دارد و حروف الفبا را برعکس می‌نویسد. خود نیکومب نیز در کودکی همین اختلال را داشته است. سرانجام نیکوکب با قانع کردن والدین ایشان و پرسنل مدرسه، با حوصله به ایشان درس می‌دهد و او پس از مدتی به‌خوبی کلمات را می‌خواند.

فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth
فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth

مشخصات فیلم Like Stars On Earth :

سال تولید: 2007
کارگردان: امیرخان ، اموله گوپته
بازیگران:
دارشیل سفری
عامرخان
تیسکا چوپرا
تانای شیدا
ژانر: درام، خانوادگی، موزیک
دوبله فارسی و زیرنویس فارسی دارد.

درباره فیلم و نامزدهای جوایز

رویترز درباره فیلم Like Stars On Earthمی نویسد:
“ستارگان روی زمین” که دسامبر پارسال در سینماهای هند اکران شد، اولین تجربه کارگردانی عامر خان بازیگر معروف سینمای هند است. وی در این فیلم نقش معلمی را به عهده دارد که وقتی اطرافیان یک پسربچه خوانش‌پریش از پیشرفت او قطع امید می‌کنند، به کمکش می‌آید.

فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth
فیلم ستاره های روی زمین Like Stars On Earth

فیلم ستارگان روی زمین امسال در پنج رشته نامزد دریافت جوایز فیلم‌فیر بود و در سه بخش بهترین فیلم، کارگردان و فیلمنامه (امول گوپته) برنده شد. دارشیل سفری بازیگر 13 ساله این فیلم نیز پارسال جایزه بهترین بازیگر نوجوان دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم بمبئی را دریافت کرد.

فیلم مانند فیلم نفس بکش و ملکه کاتوه سیر تغییر زندگی انسان با کمک دیگران را به خوبی روایت میکند. بیشتر نقدهای نوشته شده درباره این فیلم را در سایت نفد فارسی می توانید بخوانید.
امیدواریم با خانه دیدار دوست در معرفی فیلم های دیگر همراه باشید.

فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe

فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe

داستان فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe درباره ی یک دختر نوجوان اوگاندایی است که در یک محله زاغه نشین زندگی می کند و پس از اینکه توسط یک معلم ورزش که به تازگی باشگاه شطرنجی برای بچه های زاغه نشین راه اندازی کرده، با بازی شطرنج آشنا می شود، مسیر زندگی اش تغییرمی کند.

مشخصات فیلم:

ژانر : بیوگرافی | درام | ورزشی
زبان : انگلیسی
زیر نویس فارسی : دارد
محصول کشور : آمریکا 2016

کارگردان : Mira Nair
بازیگران:
Madina Nalwanga
, David Oyelowo
, Lupita Nyong’o

فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe
فیلم Queen of Katwe

فیلم Queen of Katwe روایت یک داستان واقعیست!

فیلمنامه اقتباسی براساس مقاله جنجالی سال 2011 تیم کراترز در مجله اسپین نوشته می شود.
فیونا در 9 ‎سالگی نه می‏‌توانست بخواند و نه بنویسد و از مدرسه هم اخراج شده بود. این درست زمانی بود که او «رابرت کاتنده» مربی «شطرنج» را ملاقات کرد؛ بازی‏‌ای که در زبان مادری فیونا هیچ واژه‎ای برایش وجود ندارد؛ اما او توانست چهارسال بعد، یک بازیکن بین‏‌المللی شطرنج شود.

داستان زندگی واقعی او بسیار الهام‌بخش است، وقتی داستان زندگی‏‌اش را برای بچه‏‌های 9 ساله یک کلاس تعریف می‎کرد، همه سکوت کرده بوند. فقط دو نفر از کلاس 20 نفره شطرنج بلد بودند، اما فیونا نشست و به همه شطرنج یاد داد؛ به همان شیوه‏‌ای که گلوریا به او آموخته بود. روز بعد همه التماس می‏‌کردند که شطرنج بازی کنند. دو سال بعد 200 نفر عضو گروهی شدند که حالا « کلوب شطرنج فیونا ماتسی» خوانده می‌شود. 

فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe
فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe

کاتنده در تعریفی از فیونا می گوید:

«او در برخورد با بقیه همچنان شخصیت آرامی دارد، شاید به خاطر گذشته فرودستی است که داشته، اما من همیشه به او می‎گویم در شطرنج همه می‏‌توانند یک مهره را بلند کنند؛ چون خیلی سبک است، چیزی که تو را متمایز می‎کند جایی است که تو مهره‏‌ات را می‌نشانی. شطرنج تقریبا تنها چیزی است که او می‏‌تواند بر آن کنترلی داشته باشد؛ چیزی که او را برتر از بقیه می‌کند.»

مقاله کامل تر درباره ماجراهای ئاقعی فیونا را با کلیک اینجا در ایسنا می توانید بخوانید.

امیدواریم دیدن این فیلم را از دست ندهید زیرا مانند فیلم نارنگی ها بسیار جای تامل دارد.
با ما همراه باشید با معرفی فیلم های دیگر در سایت خانه دیدار دوست .

فیلم نارنگی ها tangerines زازا اوروشادزه

فیلم نارنگی ها tangerines زازا اوروشادزه

داستان فیلم نارنگی ها tangerines زازا اوروشادزه در یکی از مناطق روستایی در آبخازیا (گرجستان) در بحبوحه جنگ آبخازیا (۹۳-۱۹۹۲) اتفاق می افتد.
فیلم tangerines درباره جاییست که کشاورزان استونیایی برای پرورش باغ‌های نارنگی سکنی گزیده‌اند. با شروع جنگ اکثر استونی‌های ساکن در منطقه به سرزمین خود بازگشتند اما دو نفر از آنان ، ایوو (لمبیت اولفاسک) و مارگوس (المو نوگانن) در روستا باقی ماندند تا نارنگی‌های فصل را برداشت کنند اما در هنگامه برداشت محصول خود با تبادل آتش بین دو گروه کوچک از سربازان جنگ روبرو شدند. تنها دو نفر از سربازان زنده ماندند.

احمد (جیورگی ناکاشیدزه) که سرباز اجیر شده چچنی در طرف آبخازیاست و نیکو (میخائیل مخی) گرجستانی است.
هر دو به شدت زخمی شده‌اند اما دو کشاورز استونیایی از آنها مراقبت نموده و تا بهبود یافتن آنان از آن دو پرستاری می کنند ، اگر چه هر دو سرباز قسم خوردند که بعد از بهبودی یکدیگر را بکشند ولی ایوو از هر دو ضمانت می گیرد مادامی که زیر سقف منزل او هستند هیچ خونریزی و انتقامی از هیچ یک از دو طرف رخ ندهد و ...

فیلم نارنگی ها tangerines زازا اوروشادزه
فیلم نارنگی ها tangerines زازا اوروشادزه

مشخصات فیلم tangerines

نارنگی ها :
ژانر : درام ، جنگی
زبان : استونیایی ، روسی
زیر نویس فارسی : دارد
محصول : استونی ، گرجستان
سال انتشار : ۲۰۱۳
کارگردان : زازا اوروشادزه
ستارگان :
لمبیت اولفساک ،
المو نوگانن ،
گئورگی ناکاشیدزه

فیلم tangerines نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی هشتاد و هفتمین مراسم اسکار شد.
برای گرفتن این جایزه با آثاری چون «آیدا» از لهستان، «لِویاتان» از روسیه، «تیمبوکتو» از موریتانی و «قصه های وحشی» از آرژانتین به رقابت پرداخت و این جایزه را به فیلم «آیدا» باخت.

یوو فلت تهیه کننده این فیلم درباره اسکار بهترین فیلم خارجی زبان اسکار گفته بود:

«رقابت در اسکار بسیار بسیار سنگین است. امسال پنج فیلم خیلی خیلی قوی هستند و ما خوشبختانه در میانشان قرار داریم و به نظرم شانس هم داریم.»

فیلم نارنگی ها tangerines زازا اوروشادزه

موزیک فیلم نارنگی ها tangerines را نیز برای شنیدن توصیه میکنیم!
نقد این فیلم را در سایت نقد فارسی می توانید مطالعه کنید.

امیدواریم از پیشنهاد این فیلم مانند پیشنهاد فیلم نفس بکش لذت ببرید. با ما همراه باشید با معرفی فیلم های بعدی.

فیلم نفس بکش Breathe اندی سرکیس

فیلم نفس بکش Breathe اندی سرکیس

فیلم نفس بکش Breathe اندی سرکیس زندگی واقعی مردی به نام رابین کاوندیش و همسرش دایانا را بازگو می‌کند.

فیلم نفس بکش فیلمی بیوگرافی و ماجرایی محصول سال ۲۰۱۷ است.

فیلم نفس بکش Breathe روایت رابین در سن ۲۸ سالگی به بیماری فلج اطفال مبتلا شده و به یک تخت بیمارستان محدود می‌شود. بعد از اینکه مشخص می‌شود که رابین از گردن به پایین فلج شده است ، تنها چند ماه به او وقت داده می‌شود تا زندگی کند. در نفس بکش رابین و دایانا با کمک برادر دو قلوی همسرش و یک پروفسور دانشگاه آکسفورد تصمیم می‌گیرند از بیمارستان فرار کنند تا به یک زندگی کامل و پرشور دست پیدا کنند.

چیزهای جالبی که درباره ی فیلم باید بدانید:

«جاناتان کوندیش»، فرزند واقعی رابین و دیانا، تهیه کنندگی فیلم را برعهده دارد.
فیلم نفس بکش Breathe اندی سرکیس
به عقیده او، داستانِ شجاعتِ پدر و فداکاری های مادرش، به قدری جذاب و تکان دهنده بود که بتوان به رسم یادبود، فیلمی درباره ی آنها ساخت. او کارگردانیِ فیلم نفس بکش را، به دوست و همکارش «اندی سرکیس» سپرد که اولین تجربه او در مقام کارگردان است. برخلافِ آثاری که با نقش آفرینی های سرکیس به یاد داریم -ارباب حلقه ها، سیاره میمون ها، هابیت، کینک کونگ و... و یا فیلمی که درآینده کارگردانی خواهد کرد -کتاب جنگل- از هرگونه هزینه تولید سرسام آور و جلوه های ویژه افراطی عاری است.
نویسندگی فیلم نیز برعهده «ویلیام نیکولسون» نویسنده آثاری چون «بینوایان»، «اورست» و «گلادیاتور» است.

فیلم نفس بکش :

عنوان فیلم: Breathe
کارگردان: Andy Serkis
محصول: 2017 انگلستان
ژانر: بیوگرافی،درام
زبان : دوبله فارسی
بازیگران:
andrew Garfield
Claire Foy
Tom Hollander
Hugh Bonneville

تجربه اندی سرکیس به عنوان کارگردان فیلم

فیلم نفس بکش اولین تجربه اندی سرکیس به عنوان کارگردان با یک طنز همراه است. طنزی در دل یک واقعیت!

فیلم نفس بکش Breathe اندی سرکیس
فیلم نفس بکش Breathe اندی سرکیس

امیدواریم از دیدن این فیلم لذت ببرید. با ما همراه باشید درمعرفی فیلم های بعدی.

فیلم آوای موسیقی ( اشک ها و لبخندها )

معرفی فیلم آوای موسیقی ( اشک ها و لبخندها ) : The Sound of Music

کارگردان : رابرت وایز ژانر فیلم: زندگی‌نامه، درام، عاشقانه بازیگران : جولی اندروز / ماریا کریستوفر پلامر / کاپیتان فون تراپ زمان فیلم : 174 دقیقه محصول : 1965 آمریکا جوایز : دریافت اسکار در رشته های بهترین فیلم ، بهترین صدابرداری ، بهترین کارگردان، بهترین موسیقی و بهترین تدوین. کاندید دریافت اسکار در رشته های بهترین بازیگر نقش اول زن برای جولی اندروز، نقش مکمل زن برای پگی وود ، کارگردانی هنری ، فیلمبرداری و طراحی لباس. خلاصه داستان : راهبه ای به نام “ماریا” که به دلیل عشق دیوانه‌وارش به موسیقی و طبیعت با محیط صومعه هم خوانی ندارد، به عنوان معلم هفت فرزند “ناخدا فون تراپ” به کاخ اشرافی او فرستاده می شود. ناخدا به سفر می‌رود و “ماریا” بچه ها را با موسیقی آشنا می‌کند و ...

معرفی فیلم شاهد

درباره یک وکیل هندی است که علی رغم جو جامعه دفاع از یک گروه اجتماعی مورد ظلم را عهده دار می شود و نهایتا جان خود را سر این کار می گذارد

معرفی فیلم ورنیکا گورین

این یک فیلم معرکه است که حتما باید قبل از خارج شدن از داشگاه ببینید

این داستان یک خبرنگار ایرلندی است که دیگر نمی تواند دردها و مشکلات را ببیند و به زندگی روزمره خودش ادامه بدهد