شناسایی و مددکاری خانواده های آسیب دیده

شناسایی و مددکاری خانواده های آسیب دیده یکی از قدم های مهم در جهت برنامه ریزی و هدف‌گذاری فعالیت‌های یک مجموعه‌ی آموزشی – مددکاری است. چرا که اگر شناسایی خانواده های مخاطب یک مجموعه به درستی انجام نشود، علاوه بر این که منابع حمایتی به‌طور عادلانه میان خانواده‌های تحت پوشش توزیع نمی‌شود، امکان برنامه ریزی متناسب با نیاز مخاطبان نیز کمتر می شود.

در این راستا خانه دیدار دوست مدتی قبل از آغاز به کار رسمیِ خود با همکاری نهادها و گروه‌های رسمیِ دیگر، برنامه‌ی سر زدن به خانواده ها و بررسی نیازهای ایشان در محله های پر آسیب شهری مثل سعدی، دروازه کازرون، سهل آباد و… را آغاز نموده است.

با توجه به تفاوت های فرهنگی و اجتماعی بافت‌ها و مناطق مختلف شهری، ما شناسایی خانواده ها را منطقه به منطقه پیش بردیم تا بتوانیم با شناخت کافی از هر محله و مردمان و آداب و رسوم ایشان، با آن خانواده‌ها آشنا شده و اولویت‌های نیازمندی خانواده ها را مشخص کنیم.

به طور کلی، فعالیتهای ما در حوزه توانمند سازی خانواده ها ۳ مرحله داشته است:

  • شناسایی و پیگیری نیاز های بحرانی
  • تلاش برای توانمند سازی اقتصادی خانواده ها
  • بازسازی روابط اجتماعی عاطفی

شناسایی و پیگیری نیاز های بحرانی

بعد از آشنایی با خانواده‌ها و نیازسنجی و اولویت‌بندی آن‌ها، خانواده‌های دارای اولویت تحت حمایت گرفته می‌شوند و عمده نیازهای ضروری خانواده که تبدیل به بحران شده است، پیگیری می شود؛ از جمله نیازمندی‌های فوری درمانی مثل تهیه دارو یا عمل جراحی، پیدا کردن سرپناه مناسب، پیگیری های آموزشی مثل کمک هزینه‌ی تحصیلی، پیگیری وسایل ضروری خانواده مثل یخچال و مواردی از این دست.

تلاش برای توانمند سازی اقتصادی خانواده ها

 در این مرحله با شناسایی پتانسیل های اعضای خانواده سعی می شود تا سرپرست یا یکی از اعضا بتواند درآمدی هرچند حداقلی جهت تامین نیازهای اولیه خانواده کسب کند.

البته ممکن است بنا به دلایل مختلف تا مدت ها امکان تعریف شغل برای سرپرست خانواده وجود نداشته باشد، مثلا مادر سرپرست خانواری که فرزند معلول ذهنی و جسمی دارد به سختی می تواند برای انجام یک شغل از خانه خارج شود. کارگروه اشتغال سعی می کند افرادی با این شرایط را در محیط خانه خودشان مشغول به کار کند.

بازسازی روابط اجتماعی عاطفی در طرح شناسایی و مددکاری خانواده های آسیب دیده

در این مرحله، محوریت تلاش‌های مددکارانه به سمت ایجاد فضایی دوستانه و سازنده در روابط میان اعضای خانواده سوق داده می‌شود. تحکیم اعتماد و صمیمیت میان خانواده و مددکار نیز از اهداف این مرحله از مداخله است. این امر به‌واسطه پخش غذای گرم به صورت هفتگی و دیداری هر چند کوتاه و یا سرزدن هایی در قالب مهمانی‌های دوستانه صورت می‌گیرد.

گفتنی است در جهت توانمند سازی و کمک به خانواده های آسیب دیده شیراز ، فعالیت‌های آموزشی مختلفی در موسسه اجرا می‌شود.
این طرح‌های آموزشی در ادامه معرفی شده‌اند.

گروه مخاطب ما:

 افراد آسیب دیده یا در معرض آسیب به‌ویژه کودکان کار و خیابان، زنان سرپرست خانوار، خانواده‌های افراد ضایعات جمع‌کن، زنان دستفروش، کارگرهای روزمزد، کودکان بازمانده از تحصیل و یا خانواده‌هایی که بنا به دلایل مختلف مثل داشتن بیمار در خانه یا معلولیت سرپرست در شرایط بحرانی به سر می برند.

گفتنی است در حال حاضردرطرح شناسایی و مددکاری به خانواده های آسیب دیده ( دی ماه   ۱۳۹8) 143 خانواده تحت حمایت خانه‌ی دیدار دوست قرار دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی خانه ی دیدار دوست و کمک به آسیب دیدگان  ( به دو شکل مشارکت مالی و مشارکت اجرایی)  با ما تماس بگیرید.
پیشنهاد می دهیم از عکس های کودکان و زنان آسیب دیده در سطح جهان با کلیک در اینجا دیدن فرمایید.

برچسب ها