فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe

داستان فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe درباره ی یک دختر نوجوان اوگاندایی است که در یک محله زاغه نشین زندگی می کند و پس از اینکه توسط یک معلم ورزش که به تازگی باشگاه شطرنجی برای بچه های زاغه نشین راه اندازی کرده، با بازی شطرنج آشنا می شود، مسیر زندگی اش تغییرمی کند.

مشخصات فیلم:

ژانر : بیوگرافی | درام | ورزشی
زبان : انگلیسی
زیر نویس فارسی : دارد
محصول کشور : آمریکا 2016

کارگردان : Mira Nair
بازیگران:
Madina Nalwanga
, David Oyelowo
, Lupita Nyong’o

فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe
فیلم Queen of Katwe

فیلم Queen of Katwe روایت یک داستان واقعیست!

فیلمنامه اقتباسی براساس مقاله جنجالی سال 2011 تیم کراترز در مجله اسپین نوشته می شود.
فیونا در 9 ‎سالگی نه می‏‌توانست بخواند و نه بنویسد و از مدرسه هم اخراج شده بود. این درست زمانی بود که او «رابرت کاتنده» مربی «شطرنج» را ملاقات کرد؛ بازی‏‌ای که در زبان مادری فیونا هیچ واژه‎ای برایش وجود ندارد؛ اما او توانست چهارسال بعد، یک بازیکن بین‏‌المللی شطرنج شود.

داستان زندگی واقعی او بسیار الهام‌بخش است، وقتی داستان زندگی‏‌اش را برای بچه‏‌های 9 ساله یک کلاس تعریف می‎کرد، همه سکوت کرده بوند. فقط دو نفر از کلاس 20 نفره شطرنج بلد بودند، اما فیونا نشست و به همه شطرنج یاد داد؛ به همان شیوه‏‌ای که گلوریا به او آموخته بود. روز بعد همه التماس می‏‌کردند که شطرنج بازی کنند. دو سال بعد 200 نفر عضو گروهی شدند که حالا « کلوب شطرنج فیونا ماتسی» خوانده می‌شود. 

فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe
فیلم ملکه کاتوه Queen of Katwe

کاتنده در تعریفی از فیونا می گوید:

«او در برخورد با بقیه همچنان شخصیت آرامی دارد، شاید به خاطر گذشته فرودستی است که داشته، اما من همیشه به او می‎گویم در شطرنج همه می‏‌توانند یک مهره را بلند کنند؛ چون خیلی سبک است، چیزی که تو را متمایز می‎کند جایی است که تو مهره‏‌ات را می‌نشانی. شطرنج تقریبا تنها چیزی است که او می‏‌تواند بر آن کنترلی داشته باشد؛ چیزی که او را برتر از بقیه می‌کند.»

مقاله کامل تر درباره ماجراهای ئاقعی فیونا را با کلیک اینجا در ایسنا می توانید بخوانید.

امیدواریم دیدن این فیلم را از دست ندهید زیرا مانند فیلم نارنگی ها بسیار جای تامل دارد.
با ما همراه باشید با معرفی فیلم های دیگر در سایت خانه دیدار دوست .

برچسب ها