نه به پلاستیک در بالی

نه به پلاستیک در بالی و این حرکت بلاخره نتیجه داد!
در تاریخ 23 ژوئن 2019، سرانجام خبر ممنوعیت استفاده از پلاستیک یکبار مصرف رسماً عملی شده است.
بالی را تصور کنید!
بدون شک چشم اندازهای بی نقص از سواحل ماسه ای سفید ، آبشارهای پنهان و مناظر خیره کننده به ذهن می آید – و به درستی چنین است. اما بیایید در اینجا واقع بینانه بیندیشیم – ده ها سال است که ، بالی با یک بحران فزاینده زیست محیطی روبرو است که این جزیره بهشت گونه را درگیر کرده است.
منظور ما پلاستیک است!

از زمانی که پلاستیک بدون آموزش صحیح و امکانات بازیافت مناسب به بالی معرفی نشد.
پلاستیک راه خود را به سواحل، به آبراه ها و حتی در غذاها پیدا کرده است. اما این در حال تغییر است در بیست و یکم دسامبر سال 2018 ، وایان کوستر ، فرماندار بالی ، ممنوعیت استفاده از پلاستیک یکبار مصرف را تا ژوئن سال 2019 اعلام کرد ، پس از گذشتن یک دوره شش ماهه در 23 ژوئن 2019 ، این لایحه رسماً اعمال شد.
به این معنی که پلاستیکها، کیسه های پلاستیکی و بطری های پلاستیکی اکنون رسماً در سراسر جزیره ممنوع است.

نه به پلاستیک در بالی
نه به پلاستیک در بالی

به دنبال این ممنوعیت، فرماندار امیدوار است که آلودگی دریایی پلاستیک بالی را به میزان 70 درصد کاهش دهد.
ابتکار عمل پس از موجی از توجه رسانه های جهانی و ناامیدی ساکنان از جمله عکس ومنتشر شده ازthelifeofjord در اینستاگرام (تصویر زیر) منتشر شد . (دختری در ساحل دراز کشیده و عکس از بالا توسظ پهپاد گرفته شده است که دختر در ساحل شنی دراز کشیده در حالی که اطرافش مملو از زباله های پلاستیکی است.”برای دیدن عکس می توانید به منبع مطلب مراجعه کنید”)

گذشته پلاستیک بالی

در پنج سال گذشته، فعالان بسیار بالی درگروه Bye Bye کیسه های پلاستیکی برای آینده عاری از پلاستیک می جنگند. بنیانگذاران موج ساز ، ایزابل و ملاتی (دو خواهر که وقتی تازه 13 ساله و 15 ساله بودند و در این جنبش جوانان را محور قرار دادند) با بی امان اقدام به جمع آوری و مقابله با کیسه های پلاستیکی در بالی کردند. سرانجام ، به نظر می رسد که لذت آنها در حال تحقق است.
در زیر بیانیه دختران منتشر شده در 23 ژوئن 2019:

وی گفت:

“23 ژوئن 2019 برای همه ما فعالان ، محیط زیست و حامیان طولانی مدت جنبش نه به پلاستیک ، روز بزرگی در تاریخ است. یک روز برای جشن گرفتن است! از آنجا که ما پس از انتظار طولانی از ممنوعیت کیسه های پلاستیکی ، بطری های پلاستیکی و سایرانواع پلاستیک ها در خانه جزیره ای که خانه ماست ،یعنی در “بالی| استقبال می کنیم. مقررات گسترده فرماندار جزیره که در تاریخ 21 دسامبر 2018 تصویب شده است ، در بازه 6 ماهه شروعی برای بهبود این جزیره تا ممنوعیت نهایی است. سوپرمارکت ها و رستوران های بالی قبلاً با تغییر دادن بسته بندی به روش های سنتی تر، آماده سازی خود را آغاز کرده اند ، آیا کسی برگ های موز را دیده است؟ آنها بهترین هستند.

نه به پلاستیک در بالی
نه به پلاستیک در بالی

با این حال ، 23 ژوئن 2019 تاریخ رسمی شروع به کار این ممنوعیت را اعلام می کند! از این امر مطلع شوید ، دولت حتی یک تیم وظیفه ویژه ای در قبال اجرای شماره Pergub 97/2018 . (مصوبه ممنوعیت استفاده پلاستیک در بالی) دارد.

خب فرایند اجرای این طرح چگونه است؟

خبر خوب این است که چشم انداز شامل مشارکت مقامات محلی و قوانین روستا (Perdes) ، قوانین سنتی و عرف (یعنی Perarem) استکه می توانند از اجرای مؤثر در سطح محلی پشتیبانی کنند. علاوه بر این ، 6 ماه دیگر آموزش های اجتماعی و تخصصی برای اجتماعات و مشاغل سراسر جزیره وجود خواهد داشت.

تیماجرایی این ممنوعیت را با مراجعه به دفتر فرمانداری ها با کیک و گل جشن گرفتند تا یک تشکر بسیار بزرگ از شما و تریما کاسه بگویم! “

بله ، دختران کیسه های پلاستیکی Bye Bye در حال ایجاد موج های جدی هستند.
حتی مشکل پلاستیک این جزیره را به مرحله بین المللی برده اند.
این دختران در تعدادی از مذاکرات بین المللی تد صحبت کرده اند . جلساتی را با رهبران دولت آغاز کرده اند ، بیش از 231 سخنرانی در سطح جهانی تا به امروز (از جمله کنفرانس های سازمان ملل در نیویورک) برگزار کرده اند و به 25 تیم در سراسر جهان گسترش یافته اند. آنها همچنین بیش از 16800 کیسه جایگزین را در جوامع محلی توزیع کرده اند.
همچنین در CNN ، الجزیره و در لیست 10 زن برتر الهام بخش Forbes شناخته شده اند.

بله ، سرانجام تغییر اتفاق می افتد! نه به پلاستیک در بالی

در حالی که اقدامات بسیار زیادی برای برداشتن جزیره از این آلاینده سمی در نظر گرفته شده است ، آینده بالی هرگز به این شکل تمیز و سبز به نظر نمی رسید. ویدیوی زیر را از کمپین 2018 ببینید و برای به روزرسانی بیشتر درباره آینده عاری از پلاستیک بالی ، پیگیر اخبار هیجان انگیز آن باشد.

نتایج گزارش کارگروه مدیریت پسماند ، آژانس محیط زیست (DLH) و وزارت امور خارجه نروژ یافتند:

بالی هر ساله حدود 1.6 میلیون تن زباله تولید می کند.
حدود 303000 تن از این ضایعات پلاستیکی است.
هر ساله حدود 33000 تن زباله پلاستیکی در مسیرهای بالی نشت می کند.
گردشگران اندونزیایی و بین المللی بیش از سه برابر زباله ساکنان بالی تولید می کنند.
بالی دارای 10 محل رسمی دفن زباله های است که حدود 48 درصد زباله های جزیره را اداره می کند.
فقط حدود 7 درصد از زباله های پلاستیکی بالی برای بازیافت جمع آوری می شود.
ساکنان بالی آماده تغییر هستند. 87 درصد مایل به مرتب کردن زباله ها هستند.
این 87 درصد آماده تلاش برای کاهش، استفاده مجدد و بازیافت هستند.

نه به پلاستیک در بالی
نه به پلاستیک در بالی

امیدوارم این حرکت در کشور ما ایران عزیز نیز آغاز گردد.


منابع: Bye Bye کیسه های پلاستیکی ، thehoneycombers ، gapurabali

برچسب ها